POKER

MÁTE RÁDI POKER? POJĎME SE PODÍVAT NA JEHO ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

Poker je asi jednou z nejznámějších hazardních he, kterou můžete celosvětově v kasinech najít, nepatří však k nejsnadnějším hrám, neboť má svá pravidla a k jeho hraní je potřeba jejich dobrá znalost. V tomto článku si popíšeme, jak probíhá klasická hra pokeru a také jaká pravidla je dobré znát proto, abyste se pokerové hry mohli bez obav zúčastnit ať už to v kamenném kasinu, nebo v online kasinu.

Jak se hraje poker?

Základem každé hry je balíček karet, ze kterého jsou odebraní žolíci. Ve hře pak zůstává 52 karet o barvách jsou piky, též zvané listy (spades), srdce (hearts), káry, také diamanty (diamonds) a kříže, trefy (clubs). Od každé barvy je k dispozici třináct karet o těchto hodnotách – eso (Ace), které je nejvyšší kartou, následuje král (King), dáma (Queen), kluk (Jack) a pak postupně 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 a 2.

Hru hrají minimálně dva hráči a maximálně 10 hráčů. Co je dobré si zapamatovat je fakt, že v pokeru hrají všichni hráči proti sobě, což je rozdíl například o blackjacku, kde hráči hrají proti kasinu. Před každou hrou si hráč musí opatřit žetony, které budou reprezentovat jeho sázky na tzv. malém a velkém blindu.

Hra začíná po směru hodinových ručiček a jedna partie pokeru se obvykle hraje na několik sázkových kol, ve kterých hráči popořadě sázejí a vkládají sázky do banku, který je společný, anglicky nazývaný jako „pot”. Po každém sázkovém kole hráči obdrží od krupiéra určitý počet karet v závislosti na typu pokerové varianty, která se hraje.

Rozdávání karet a co se děje během hry

Jakmile začala hra pokeru a hráči mají svůj počet karet, rozdaných buďto na stůl, tak že je všichni ostatní mohou vidět, nebo do ruky, kdy je vidí pouze jeden hráč, může se partie začít.

Hráč na řadě má několik možností, co může udělat. Pokud hráč nečelí sázce, může udělat tzv. check a pokračovat ve hře bez nutnosti sázet, případně může své karty složit (fold), nebo vsadit (bet). Pokud někdo před ním vsadil, může hráč buď sázku dorovnat (call), své karty složit anebo ještě navýšit (raise). Na konci posledního kola sázek a po ukončení (dorovnání) všech sázek si hráči ve hře ukážou své karty a majitel nejsilnější kombinace získává celý obnos vložený do banku (potu). Pokud dva nebo i více hráčů získá karty o stejné hodnotě a vítězí, obsah potu je mezi ně rovnoměrně rozdělen.

Jaké kombinace a postupky vyhrávají?

Zde je přehled nejlepších možných pokerových kombinací v sestupném pořadí:

  • Royal Flush: Tento hand je v pokeru nejvzácnější. Nastává, když uděláte postupku deset až eso, všichno ve stejné barvě, například: A ♦ K ♦ Q ♦ J ♦ T ♦
  • Straight Flush: Pět po sobě jdoucích karet různých barev, například 8 ♠ 7 ♠ 6 ♠ 5 ♠ 4 ♠
  • 4-of-a-Kind: Pokud máte všechny čtyři stejné karty, například A ♠ 4 ♠ 4 ♣ 4 ♥ 4 ♦, pak se jedná o tuto kombinaci!
  • Full House: Pokud máte tři karty stejného druhu spolu s párem – například: A ♦ A ♣ A ♥ J ♥ J ♠ (tři z jednoho, dva z druhého)
  • Flush: V pokeru jsou čtyři barvy (srdce, piky, káry a kříže). Když máte pět karet všechny ve stejné barvě, máte flush. Příkladem může být A ♥ J ♥ 8 ♥ 4 ♥ 2 ♥
  • Straight: Pět po sobě jdoucích karet různých barev, například 8 ♥ 7 ♣ 6 ♦ 5 ♦ 4 ♠ je postupka. Postupka A-2-3-4-5 je známá jako „kolo“, zatímco 10-J-Q-K-A se nazývá „Broadway“.

Poker jako stylová zábava

Poker je velmi stylová hra, která rozhodně není pro každého. Někteří si k pokeru vybudují svůj vztah ihned a někteří možná až později s více zkušenostmi. Skvělé je, že pokud chcete trénovat a neztrácet tak své finance, můžete si poker zahrát o tzv. playmoney na mnoha webech online kasin.